wanna-amigo workplace

O polskiej Fundacji po angielsku


Historia SCP-PL zaczyna się 31 sierpnia 2012 r. . Została założona ona przez Sharha i Dr JamesHDr JamesH. Początkowo znajdowała się ona na serwisie MediaWiki, jednak dnia 30 kwiecień 2014 r. została przeniesiona na Wikidot'a i dostosowana do pozostałych filii.

10 grudnia 2015 nastąpiła zmiana władzy: z wewnętrznych powodów stara administracja opuściła witrynę na rzecz nowej, Mefioo9Mefioo9 i wanna-amigowanna-amigo. Nasza historia jest dość burzliwa, a wymienianie tutaj nawet wyłącznie najważniejszych wydarzeń zajęłoby zbyt wiele miejsca. Skupmy się więc na tym, kim jesteśmy obecnie.

Główną różnicą między SCP-PL a pozostałymi filiami, poza językiem, jest podejście do samej Fundacji: uważamy polską Filię za oddział całości Fundacji, która działa w Polsce: nasze obiekty znajdują się wyłącznie w Polsce, a nawiązania do zagranicznych anomalii, postaci czy grup jest szczątkowe. Większa część użytkowników uważa za kanon że większość krajów ma swoje filie, na których czele stoi angielska. Poza tym, nie pojawiają się duże odchyły w porównaniu do innych filii: mieliśmy O6 jednak pomysł został zarzucony.

Jako dość mała filia, ostatnio osiągnęliśmy poważny dla nas kamień milowy: 100 raportów i prawie 50 opowieści oryginalnych. Stawiamy przede wszystkim na jakość: jest to nas znak rozpoznawczy, i patrząc na starsze artykuły wyraźnie widać, jak zmieniały się nasze standardy na przestrzeni czasu. Charakterystyczną cechą jest przywiązanie do naszego kraju: nasze obiekty znajdują się w Polsce, niemal nigdy nie korzystamy z międzynarodowych GOI, a fabuła zwykle ma miejsce w Polsce. Mimo małej liczby użytkowników, bardzo wyraźnie widać różnicę w Head canonach, co jest podkreślane w naszych pracach. Stawiając na oryginalność, tworzymy nowe GOI, POI czy wydarzenia. Oto lista najpopularniejszych:

  • Wspaniałości Mieszkaniowe sp. z o.o.: GOI opisująca małą firmę zajmującą się produkcją anomalii na anomalny rynek, których celem jest poprawienie jakości życia. Niestety, zwykli ludzie nie są w stanie poprawnie używać tych artefaktów, co prowadzi do nierzadko niebezpiecznych sytuacji.
  • ARGUS: Militarna GOI, która opisywana jest w sytuacji, w której została zniszczona: Fundacja odkrywa jej pozostałości i artefakty, które służyły najemnikom do wypełniania swoich zadań. Zwykle obiekty te odznaczają się śladami sabotażu: dostawca uzbrojenia nie był zbyt chętny współpracować z ARGUS'em.
  • Chwasty Nasz obecnie jedyny Canon, opisujący obiekty anomalne bezpośrednio celujące w Fundację, które realnie zagrażają dekonspiracji. Nie są znane ich źródła czy powody, jednak wszystkie charakteryzują się działaniem wymierzonym bezpośrednio w Fundację.
  • MR-2000 Seria żartobliwych opowiadań, parodiująca powszechny obraz Fundacji, bohaterskiej walki dobra ze złem, i ogólnie pojętej męskości. Opisuje futurystyczny projekt Fundacji: nowoczesny pancerz tworzący sztuczną rzeczywistość, przeznaczony do walki ze złymi bóstwami, Reality Benderami czy innymi, generycznymi szwarccharakterami.

Nasz stosunek raportów do opowieści wynosi ponad 2:1, przy czym ostatnimi czasy notujemy wyraźny boom na opowiadania. Naszymi najpopularniejszymi i ważnymi (zakorzenionymi w reputacji) obiektami są:

  • SCP-PL-047 Drewniany kot- bodajże pierwszy polski raport w historii. Łatwo jest w nim zauważyć pierwotną jakość i wartości, jakimi cechowały się stare raporty PL: jako proces kształtowany cały czas, wyraźnie widać niską jakość w porównaniu do obecnych standardów.
  • SCP-PL-066 Klapa w składziku- raport uznawany przez niektórych za przełomowy: jeden z 2 najwyżej oceniany, zapoczątkował nową erę jakości na SCP-PL. Mimo niedociągnięć czy błędów logicznych, czytelnicy zgodnie stwierdzają że praca jest dobra. Flagowy przykład, co jest najważniejsze w SCP: ogólna jej jakość, niekoniecznie szczegóły, które można pominąć.
  • SCP-PL-104 Prawdopodobieństwo- to raport przedstawiający obecne standardy i oczekiwania społeczności: duża liczba nawiązań do grup czy innych obiektów, szczegółowe dopracowanie, jak i sama idea wymagająca znajomości podstaw uniwersum Fundacji stanowi ten raport jednym z bardziej zaawansowanych.

W kwestii opowieści wygląda to zaś następująco:

  • Przechowalnia 1212 jest bardziej krótką nowelą, niźli jedynie opowiadaniem: od początku do końca opowiada historię konfrontacji naukowca z jednym obiektem. Gdyby nie zakończenie i charakter pracy, można by o niej powiedzieć "młodzieżowa powieść przygodowa".
  • Niecałe pół godziny powstała na fali popularnych prac pokazujących Fundację pod "złym świetle": jako organizację okrutną, nieprzyjemną i bezlitosną, zwłaszcza dla siebie samych. Swego czasu był to bardzo popularny temat, czytelnicy uwielbiali czytać o tym, jak sławna Fundacja traktuje swoich pracowników. To opowiada dokładnie o tym, że największym zagrożeniem w anomalnym świecie nadal jesteśmy my sami.
  • Przyjaciel to opowieść z drugiej strony barykady: pokazująca uniwersum Fundacji z poziomu prostego człowieka, w tym przypadku: nieszczęśliwego, prześladowanego w szkole chłopca. Szukając pocieszenia i ratunku, znajduje to pod postacią zmyślonego przyjaciela. Czyli inaczej mówiąc, anomalii.
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License